<![CDATA[Board/Commission Membership Listing by Name ID]]> <![CDATA[Arts for Public Display in the State Buildings and Facilities, Senate Commission to Study the Establishment of a Fund for the Allocation of the]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 04/07/2009
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Children and Their Families, Permanent Commission on the Department for]]> Appointed by: Senate Majority Leader Kelly
Appointment date: 02/28/2000
Appointment expiration: 01/02/2001
Board expiration:

]]> <![CDATA[Fire Safety Issues, Commission on]]> Appointed by: Senate Majority Leader Irons
Appointment date: 01/08/2002
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[HIV and AIDS Code Study Commission - Rhode Island]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 03/19/2009
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Marijuana, Special Senate Commission to Study the Prohibition of]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 01/07/2010
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Naming New Buildings, Bridges, Edifices, and Other State Constructions, Permanent Joint Committee on]]> Appointed by: Lieutenant Governor Fogarty
Appointment date: 03/25/1999
Appointment expiration: 01/02/2001
Board expiration:

]]> <![CDATA[Nursing Facility Culture, Joint Legislative Commission to Study]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 10/19/2009
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Quonset Development Corporation, Special Legislative Study Commission to Review the Project Approval Process for the]]> Appointed by: President of the Senate Montalbano
Appointment date: 09/03/2008
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Tax System, Joint Legislative Oversight Committee on Streamline Sales]]> Appointed by: Senate Majority Leader Irons
Appointment date: 01/31/2001
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Textbook Loan Program, Joint Commission to Study the State]]> Appointed by: Senate Majority Leader Kelly
Appointment date: 11/03/2000
Appointment expiration:
Board expiration: 09/15/2002

]]> <![CDATA[Trauma System Advisory Committee]]> Appointed by: President of the Senate Irons
Appointment date: 05/27/2003
Appointment expiration:
Board expiration:

]]>