<![CDATA[Board/Commission Membership Listing by Name ID]]> <![CDATA[Commerce Corporation, Rhode Island]]> Appointed by: Governor Chafee
Appointment date: 03/07/2013
Appointment expiration: 02/01/2016
Board expiration:

]]> <![CDATA[Convention Center Authority, Rhode Island]]> Appointed by: Governor Chafee with Advice & Consent of the Senate
Appointment date: 06/07/2013
Appointment expiration: 06/30/2017
Board expiration:

]]> <![CDATA[Diesel Pollution Levels From Heavy Duty Vehicles Used To Perform State Work, Special Senate Commission to Identify Programs That Reduce]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 10/19/2009
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Economic Policy Council, Rhode Island]]> Appointed by: Governor Carcieri
Appointment date: 02/27/2003
Appointment expiration: 03/04/2004
Board expiration:

]]> <![CDATA[Greater Providence - Warwick Convention and Visitors' Bureau Board of Directors]]> Appointed by: Chairperson Convention Center Authority O'Reilly
Appointment date: 07/17/1998
Appointment expiration: 06/30/2001
Board expiration:

]]> <![CDATA[Growth Planning Council]]> Appointed by: Governor Almond
Appointment date: 04/26/2000
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Hazardous Substance in the Work Place, Permanent Commission on]]> Appointed by: Speaker of the House DeAngelis
Appointment date: 01/18/1989
Appointment expiration: 02/01/1990
Board expiration:

]]> <![CDATA[Health Care Affordability Act of 2006-Part V, Rhode Island]]> Appointed by: President of the Senate Montalbano
Appointment date: 03/27/2007
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Human Resources Investment Council]]> Appointed by: Governor Chafee with Advice & Consent of the Senate
Appointment date: 03/16/2012
Appointment expiration: 01/01/2014
Board expiration:

]]> <![CDATA[Pension or Retirement System, House Commission to Study all Aspects of the State]]> Appointed by: Speaker of the House Murphy
Appointment date: 02/04/2008
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Sustainable Transportation Funding, Special Legislative Commission on]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 03/17/2011
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Underground Economy and Employee Misclassification, Special Joint Commission to Study the]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 02/04/2009
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Unemployment Insurance Advisory Council]]> Appointed by: Governor Almond
Appointment date: 01/07/1998
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Workers' Compensation Advisory Council]]> Appointed by: Governor DiPrete
Appointment date: 07/27/1990
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Workforce Investment Board, State]]> Appointed by: Governor Carcieri
Appointment date: 09/22/2005
Appointment expiration:
Board expiration:

]]>