<![CDATA[Board/Commission Membership Listing by Name ID]]> <![CDATA[Building Code, Legislative Regulation Committee on the State]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 06/18/2013
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Economic Development, Permanent Joint Committee]]> Appointed by: Senate Majority Leader Irons
Appointment date: 05/22/2001
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Economic Opportunities in the Development of Port Facilities in the State of Rhode Island, Special Legislative Commission to Study Potential]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 01/14/2009
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Highway Safety, Joint Committee on]]> Appointed by: Lieutenant Governor Fogarty
Appointment date: 01/13/1999
Appointment expiration: 01/02/2001
Board expiration:

]]> <![CDATA[Lotteries, Division of]]> Appointed by: Senate Majority Leader Kelly
Appointment date: 01/16/1997
Appointment expiration: 03/15/1999
Board expiration:

]]> <![CDATA[Lottery, Joint Committee on State]]> Appointed by: President of the Senate Montalbano
Appointment date: 12/27/2005
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Motor Vehicles Study Commission, Division of]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 10/17/2011
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Nursing Shortage in the State of Rhode Island, Senate Commission to Undertake a Comprehensive Study of the Projected]]> Appointed by: President of the Senate Montalbano
Appointment date: 06/02/2008
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Paper and Packaging, A Special Legislative Commission to Study Producer Responsibility Models for]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 09/04/2012
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Sales Tax Repeal Act of 2013]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 08/28/2013
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Sustainable Transportation Funding, Special Legislative Commission on]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 03/17/2011
Appointment expiration:
Board expiration:

]]> <![CDATA[Underground Economy and Employee Misclassification, Special Joint Commission to Study the]]> Appointed by: President of the Senate Paiva Weed
Appointment date: 04/09/2020
Appointment expiration:
Board expiration:

]]>